CZY RYZYKO PODOSTREGO STWARDNIAJĄCEGO ZAPALENIA MÓZGU (SSPE) JEST WYŻSZE PO ODRZE CZY PO SZCZEPIENIU PRZECIWKO ODRZE?

Podostre stwardniające zapalenie mózgu (SSPE) jest śmiertelnym i późnym powikłaniem związanym z zakażeniem wirusem odry (MeV) – zwykle 6-15 lat po chorobie (Venkatesan et al. 2018). Im wcześniej dziecko zachoruje na odrę, tym większe jest ryzyko SSPE w przyszłości: wykazano, że kiedy na odrę zachoruje dziecko poniżej 1 roku życia, ryzyko SSPE wynosi 1/600 przypadków, dziecko poniżej 5 roku życia – 1/1387 przypadków. Śmierć następuje zwykle po 1-3 lat od pojawienia się objawów.

 

Skoro zakażenie MeV może dawać po latach SSPE, to czy atenuowany wirus pochodzenia szczepionkowego również może być przyczyną tego powikłania? Jakie jest ryzyko SSPE po szczepieniu, a jakie po chorobie?

W 1991 roku opublikowano pracę (Ferrington 1991) w której podano częstość SSPE po odrze (4/100 000) oraz po szczepieniu przeciwko odrze (0.14/100 000). Warto w tym miejscu nadmienić, że ryzyko SSPE po szczepieniu szacowano na podstawie danych obejmujących osoby, które otrzymały szczepionkę, ale nie miały odnotowanej odry. Niby logiczne, ale niestety jednak nieprawidłowe. Dlaczego? Niejednokrotnie MeV izolowano z materiału pochodzącego z biopsji mózgu od osób z SSPE (Jin et al. 2002), (Barrero et al. 2003), (Suga et al. 1996) które były zaszczepione, ale nie miały w historii choroby odry. Świadczy to o tym, że zakażenie wirusem odry może mieć przebieg bardzo łagodny lub wręcz bezobjawowy. Szczepionka przeciwko odrze jest skuteczna, ale nie jest w 100% skuteczna – zresztą jak każda inna. Istotnym jest, że szczepienie przeciwko odrze ZMNIEJSZYŁO częstość występowania SSPE w krajach, które to szczepienie wprowadziły (Campbell et al. 2007).

Wakefield  zasugerował, że u osób zakażonych MeV ponowny kontakt z wirusem (poprzez szczepienie) może wyzwolić SSPE, co tłumaczył wzrostem przypadków SSPE po wprowadzeniu szczepionki. Dziś jednak wiadomo, że utworzenie rejestru SSPE w wielu krajach, pokrywało się z wprowadzeniem szczepionki. Monitorowanie przypadków SSPE z czasem uległo poprawie, dlatego początkowo obserwowano ich wzrost. Także analiza przypadków SSPE, które pojawiły się po kampanii szczepień przeciwko odrze w Anglii i Walii nie wskazuje na to, że szczepionka przeciwko odrze zwiększa ryzyko SSPE u osób mających uprzednio kontakt z MeV (Halsey et al. 1991).

Studia: BIOLOGIA (Uniwersytet Jagielloński)
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *